Mrakodrapy u nás

Na našem území se v součastnosti nacházejí dvě obyvatelné budovy přesahující onu hranici sto metrů. Jsou jimi pražský Ciy Tower (109m) a o dva metry vyšší AZ Tower v Brně. 

 

City Tower

Stavba budovy jako zamýšleného sídla Československého rozhlasu byla zahájena v roce 1983. V roce 1993 byla budova skoro dokončena, ale pro Český rozhlas byla budova příliš veliká a zastaralá, a proto se rozhodl ji prodat. Po několika neúspěšných pokusech o prodej našla budova v roce 2000 konečně svého kupce ve firmě  ECM Real Estate Investments, která City Tower koupila za 285 mil. korun.Po rekonstrukci z roku 2005 byla stavba využívána na pronájem (Raiffaisen Bank zabralo 10 pater), až byla roku 2009 prodána firmě Marpona za 1,33 mld. korun (To je zisk, co? :D) Posledním a současným vlastníkem je firma Consideratio. Za jakou častku mrakodrap koupila však nebylo zveřejněno. 

 

AZ Tower

Nalézá se  v Jižním Centru Brna, takzvaném Brněnském Manhattanu. Celá budova má přes 17 000 metrů čtverečních obchodních, kancelářských a rezidenčních ploch, z čehož pro kanceláře je plánováno 9 000 metrů čtverečních, pro obchody zhruba 4 000 metrů a pro zájemce o luxusní bydlení bude k dispozici 17 apartmánů v rozměrech od 64 do 215 metrů čtverečních. Parking ve dvou podzemních podlažích nabídne stání pro 272 aut. Stavba byla dokončena v lednu roku 2013.

 

Obrázky naleznete ve fotogalerii. 

Místo pro Váše komentáře:

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek